Jaunumi

Kāpēc plīst zāģlentes

Sunday, October 10, 2021

Kāpēc plīst zāģlentes

Zāģlenšu priekšlaicīgas plīšanas astoņi galvenie iemesli, kuriem ir jāpievērš uzmanība, strādājot ar zāģēšanas iekārtu.

Cik stundas zāģlentei vajadzētu nostrādāt, vai cik kubikmetrus vajadzētu sazāģēt, pirms tā nodils vai saplīsīs? Atbildes uz šiem jautājumiem ir atkarīgas ne tikai no pašas zāģlentes kvalitātes. Šajā rakstā mēs pastāstīsim, kam jums ir jāpievērš uzmanība, strādājot ar zāģlenti, lai izvairītos no zāģlentes priekšlaicīgas saplīšanas un pagarinātu tās kalpošanas laiku.

Zāģlenšu ražotāji nenorāda precīzu stundu vai kubikmetru skaitu, kas zāģlentei būtu jāiztur. Tā ir tāpēc, ka pastāv pārāk daudz faktoru, kas ietekmē zāģlentes stāvokli, kurus zāģlenšu ražotājs nekontrolē. Piemēram, Wood-Mizer atbild par zāģlentes ražošanas procesu un garantē, ka zāģlente ir izgatavota no kvalitatīva tērauda sakausējuma, kas iegūts no Eiropas tērauda ražošanas uzņēmumiem, bet zobu profila izgatavošana, rūdīšana, asināšana, zobu iestatīšana un zāģlentes metināšana tiek veikta ar vismodernāko aprīkojumu.

Taču zāģlentes kalpošanas laiku ietekmē ne tikai tā ražošanas metode, bet arī ekspluatācijas process:

•    Zāģlentes sagatavošana darbam: kā notiek asināšana un zobu iestatīšana

•    Lentzāģis: ar kādu zāģēšanas iekārtu darbojas zāģlente, vai iekārta ir pareizi noregulēta, vai zāģlente ir pareizi uzstādīta iekārtā

•    Koksnes kvalitāte: vai baļķi ir tīri, vai tajos nav metāla ieslēgumu, vai iekārtai ir mizotājs

•    Zāģlentes padeves ātrums; īpaši svarīgs ir brīdis, kad zāģlente ieiet koksnē.

Sīkāk aplūkosim zāģlenšu priekšlaicīgas atteices iemeslus.


1. iemesls. Zāģlente ir pārāk ilgi strādājusi.

Svarīgs noteikums: strādājot ar lentzāģa iekārtu, ik pēc 1,5 ekspluatācijas stundām nomainiet zāģlenti pret uzasinātu. Ja baļķi ir netīri, tad zāģlentes ir jāmaina biežāk.2. iemesls. Zāģlenti balstošie rullīši ir nolietojušies.
Rullīši nodrošina zāģlentes pareizu stāvokli attiecībā pret statni un palielina zāģlentes stabilitāti zāģējumā. Tie atbild arī par zāģlentes pareizu nostiepumu. Tāpēc ir svarīgi, lai rullīšu virsmai, kas saskaras ar zāģlenti, nebūtu nolietojuma pēdu, lai tie nebūtu deformējušies (konusveida), lai tiem nebūtu bojātu gultņu un uz rullīša malas nebūtu dziļu rievu. Nolietoti rullīši izraisa zāģlentes vibrāciju un tās nestabilu darbību, galu galā novedot pie zāģlentes pārplīšanas. Ja rullīši ir nolietojušies, tie ir jānomaina.

3. iemesls. Skriemeļu siksnas ir nodilušas.
Wood-Mizer patentētais risinājums – tā dēvētās „peldošās” siksnas uz skriemeļiem neļauj zāģlentei saskarties ar skriemeļa metālu. Tās ne tikai pagarina zāģlentes kalpošanas laiku. Pateicoties siksnām, Wood-Mizer skriemeļus nekad nav nepieciešams pielabot.

Izmantojiet Wood-Mizer firmas siksnas. Tām ir speciāls ķīļveida šķērsgriezums. Tās dēvē par „peldošajām” siksnām, jo tās cieši nepieguļ pie skriemeļiem, lai griešanās laikā skaidas centrbēdzes spēka ietekmē izlidotu no siksnu apakšas.

Ja skriemeļu siksnas ir nolietojušās, zāģlente var saskarties ar skriemeli, kas izraisa zāģlentes saplīšanu. Tāpēc ir svarīgi pārbaudīt siksnu stāvokli. To virsmas atslāņošanās nav pieļaujama; tās arī nedrīkst būt pārmērīgi piesārņotas ar pielipušām zāģskaidām. Parasti tiek nomainītas abas siksnas. Turklāt, lai siksnu nodilums būtu vienmērīgs, iesakām laiku pa laikam apmainīt tās vietām uz virzošā un virzāmā skriemeļa.4. iemesls. Zāģlentes rullīši nav noregulēti.
Rullīšu iestatījumu pārbauda, izmantojot regulēšanas lineālu, kas ir iekļauts zāģēšanas iekārtas instrumentu komplektā. Spraugai starp zāģlentes aizmugurējo malu un rullīšu malām ir jābūt vismaz 3-4 mm, un tām ir jābūt vienādām abiem rullīšiem. Tāpat rullīšiem ir jānodrošina zāģlentes nostiepums par 5–6 mm uz leju. Plašāk par šo regulēšanu lasiet rakstā Kā noregulēt zāģlentes rullīšus uz lentzāģa iekārtas.
 


5. iemesls. Pārbaudiet zāģlentes izvietojumu uz skriemeļiem.
Virzāmā skriemeļa regulēšana parasti jautājumus nerada; tā ir plaši aprakstīta lietotāja rokasgrāmatā.  Sarežģītāka procedūra ir ar virzošā skriemeļa regulēšanu. Pārliecinieties, ka pēc abu skriemeļu noregulēšanas zāģlente vienādi atrodas uz skriemeļiem (vidēji 3–4 mm starp zāģlentes aizmugurējā mala un skriemeļa malu). Ja jums ir jautājumi par šiem regulējumiem, konsultējieties ar tehniķi jūsu Wood-Mizer servisa centrā.

6. iemesls. Zāģlente ir kļuvusi neasa.

Kā var uzzināt, ka zāģlente ir kļuvusi neasa? Ja zāģlente ir kļuvusi neasa, tās nostiepums nepārtraukti samazinās darbības laikā, un zāģējuma virsma kļūst viļņota. Šo problēmu nevar atrisināt, vienkārši palielinot nostiepumu virs ieteicamās vērtības, kas ir norādīta uz jūsu iekārtas zāģa galvas uzlīmes. Tas var palīdzēt tikai uz īsu brīdi. Lai nodrošinātu to, ka zāģlentes vienmēr ir pareizi uzasinātas, ir regulāri jāpārbauda CBN asināšanas ripas stāvoklis, jānomaina eļļa asināšanas ierīcē, un, ja asināšanas ripas virsma ir netīra, tā ir jānotīra ar šķīdinātāju.

Kāpēc zāģlente ir kļuvusi neasa?
•    Zāģis bez pārtraukuma ir darbināts vairāk nekā 1,5 stundas.
•    Baļķi ir ar mizu vai netīrumiem. Reizēm pietiek ar šāda baļķa sazāģēšanu vien par 15–20 cm, lai zāģlente kļūtu neasa. Tāpēc, zāģējot netīrus baļķus, tie ir jāattīra no mizas manuāli vai jāizmanto mizotājs – īpaša ierīce Wood-Mizer iekārtās. Mizotājs ir frēze, kas veic iegriezumu, noņemot plānu mizas sloksni tieši vietā, kur zāģlente ieiet koksnē.
•    Tāpat zāģlente koksnē var nonākt saskarē ar metāla šķērsli – naglām, kara laika spridzekļu čaulītēm utt. Šajā gadījumā zāģlente ir jānomaina un jānosūta asināšanai, bet zāģlentes rullīši ir no jauna jānoregulē.

Šeit jūs varat saņemt 10 padomus par tēmu Kā palielināt zāģlentes kalpošanas laiku.7. iemesls. Zāģlentes agresīva padeve.
Ja jūsu iekārtā viss iepriekš minētais ir kārtībā, pievērsiet uzmanību zāģēšanas tehnikai. Iespējams, ka, cenšoties apsteigt plāna izpildi, operatori zāģē pārāk ātri. Tas gandrīz vienmēr izraisa zāģlentes pārslodzi un izstrādājuma kvalitātes pasliktināšanos.
Zāģlentes agresīva padeve izraisa asmens pārslodzi un tā „šūpošanos” zāģējumā. Šādā gadījumā uz zāģlentes virzošo rullīšu atlokiem parādās saskares ar zāģa aizmugurējo malu redzamas pazīmes.

Ja pēc ieiešanas koksnē zāģlente „ienirst” un sanāk dēļa viļņota virsma, iesakām izlasīt rakstu Ko darīt, ja zāģēšanas laikā lentzāģa iekārtā rodas „vilnis”.

Zāģlente tiek pārslogota arī tad, ja tās parametri – zobu profils un iestatījums – neatbilst koksnes veidam.8. iemesls. Kļūdas zāģlentes asināšanā un iestatīšanā.
Tas ir visbiežāk sastopamais iemesls, kāpēc zāģlente pārplīst.

Labā ziņa: mūsdienu asināšanas iekārtās tiek izmantota asināšanas tehnoloģija ar CBN slīpripu, kurai ir zāģlentes zoba profila forma, un tas nozīmē, ka asināšanas kvalitāte ir mazāk atkarīga no cilvēku kļūdām. Šeit varat iepazīties ar Wood-Mizer ieteikumiem par zāģlenšu asināšanu un Wood-Mizer asināšanas ierīču apskatu dažādās cenu kategorijās. Šīs ierīces galvenokārt atšķiras pēc savas veiktspējas. Visas šīs ierīces nodrošina kvalitatīvu un regulāru zāģlentes zobu asināšanu.

Asināšana ir nepieciešama ne tikai, lai uzasinātu griezējmalu, bet arī, lai likvidētu daudzās mikroplaisas, kas izveidojušās zobstarpās. Slodzes ietekmē šīs mikroplaisas var palielināties, izraisot zāģlentes saplīšanu.

Wood-Mizer iesaka noņemt vienā asināšanas piegājienā metāla slāni ar biezumu 0,10-0,15 mm.

Gadījumā, ja zāģlente ir darbojusies sarežģītos apstākļos (netīri vai sasaluši baļķi), vienā asināšanā reizē noņemtā metāla daudzums ir jāpalielina, vai asināšana ir jāatkārto 2–3 reizes, lai likvidētu visas mikroplaisas. Turklāt asināšanas ripas spiedienam uz zāģlenti nevajadzētu būt pārmērīgam, lai izvairītos no zāģlentes asmens atkvēlināšanas, kas samazina tās izturību. Zāģlente jāasina, tikai izmantojot atdzesētu minerāleļļu zāģlenšu asināšanas iekārtā.

Ja asināšanas procesa laikā zāģlentes asmens atkvēlinās, tad atkvēlināšanas vietā mala kļūst ļoti trausla. Šādā vietā parādās dziļas mikroplaisas, kas zāģējot noved pie zāģlentes saplīšanas.Metāla atkvēlināšanas iemesli mēdz būt šādi:
•    Asināšanas ripas pārāk spēcīga piespiešana asināšanas laikā.
•    Pārmērīga asināšana, jo tiek izmantota CBN ripa ar neatbilstošu profilu. Šajā gadījumā profila malas noteikta daļa vispār netiek asināta, bet pārējā sadaļa tiek pārāk agresīvi asināta. Tieši šajā vietā zāģlentes asmens tiek atkvēlināts, un pēc tam veidojas dziļas mikroplaisas, kas novedīs pie zāģlentes saplīšanas arī tad, ja tā ir gandrīz jauna un tai ir veikti tikai daži asināšanas piegājieni.

Wood-Mizer asināšanas ierīcēm ir iestatīšanas funkcija, ar kuras palīdzību var noregulēt asināšanas ripas izvietojumu attiecībā pret zāģlenti. Turklāt, iegādājoties Wood-Mizer asināšanas un iestatīšanas iekārtu, obligāti tiek veikta lietotāju bezmaksas apmācība.

Pēc zāģlentes uzasināšanas pārbaudiet rezultātu (profilu, ģeometriju), izmantojot jaunu zāģlenti kā etalonu. Ja zāģlente ir pareizi uzasināta, tai
• ir pareizs zobu profils,  
• visiem zobiem ir vienāds augstums,   
• uz zāģa virsmas nav raupju rievu vai metāla atkvēlināšanas pēdu,  
• metāla atskarpes ir pilnībā noņemtas.

Šeit ir pieejamas Wood-Mizer rekomendācijas par zāģlenšu iestatīšanu un iestatīšanas iekārtu apskats.Sešas tipiskās kļūdas, kas tiek pieļautas zāģlenšu asināšanas un iestatīšanas laikā

1. Asināšana tika veikta, izmantojot nepareiza profila CBN asināšanas ripu. Nepareiza zobu ģeometrija izraisīs to, ka zāģlente ātri kļūs neasa, kā arī ātri nolietosies asināšanas ripa.
 
2. Piespiedējs asināšanas iekārtā nav noregulēts attiecībā pret asināšanas ripu. Tā rezultātā zāģlentes zobu nevienmērīgs augstums izraisīs viļņotu zāģējumu.
 
3. Ja asināšanas ripa ir pārāk netīra un ar aizsērējušu kristālisko virsmu, tas izraisīs metāla atkvēlināšanu, zāģlentes pārāk ātru nodilumu un viļņainus zāģējumus.
 
4. Ja asināšanas ripa ir pārāk nodilusi, tad asināšanas process būs neefektīvs, jo no zāģlentes korpusa netiks likvidētas visas mikroplaisas.  

5. Zobu nevienmērīgs iestatījums nozīmē, ka atšķiras tas, cik lielā mērā zobi ir novirzīti pa kreisi un pa labi. Zāģlente veidos zāģējumā viļņotu virsmu.
 
6. Iestatījuma punkts ir noteikts pārāk augstu. Tas izraisa zāģējuma zemu kvalitāti, viļņotu zāģējumu un zāģlentes priekšlaicīgu saplīšanu. Zāģēšanas laikā zāģlente vibrēs. Iestatīšanas punkta pareiza pozīcija – 1/3 no zoba augstuma.

Šeit jūs varat saņemt 10 padomus par tēmu Kā palielināt zāģlentes kalpošanas laiku.Padoms: izmantojiet kvalitatīvus instrumentus – tas atmaksājas
Mēdz teikt, ka zāģēšanas panākumus par 90% nosaka zāģlente. Taču, ņemot vērā to, ka šis ir instrumenta izejmateriāls – zāģlente darba procesā kļūst plāna un sabojājas – daudzi zāģēšanas iekārtu īpašnieki cenšas samazināt izmaksas zāģlenšu iegādei, izvēloties vislētākās, t.i., tādas, kuru kvalitāte nav ļoti augsta.
 
Ir jāsaprot, ka arī tad, ja zāģlente ir dārgāka nekā tās analogi, tas nenozīmē, ka izmaksas par instrumentu, pārrēķinot uz sazāģētajiem kubikmetriem, būs lielākas. Tieši otrādi, ar labāku zāģlenti jūs sazāģēsiet vairāk produkcijas nekā ar lētākām zāģlentēm, un rezultātā dārgākā zāģlente būs izdevīgāka, jo tiks ietaupītas izmaksas par instrumentu

Kaut kur starp ļoti dārgām specializētajām zāģlentēm, kas paredzētas grūti apstrādājamai koksnei, un ļoti lētām zāģlentēm, kuru vienīgā priekšrocība ir to cena, ir arī vidusceļš – kvalitatīvas zāģlentes par pieņemamu cenu, kas ir piemērotas tieši jūsu vajadzībām.Kā pareizi izvēlēties zāģlenti
Uzņēmums Wood-Mizer – viens no retajiem iekārtu ražotājiem, kas ražo arī instrumentus – zāģlentes. Wood-Mizer ir izstrādājis un patentējis universālo zobu profilu 10/30, kas atzīts par etalonu kokzāģēšanas jomā. Daudzi zāģētāji to dēvē par Wood-Mizer profilu.

Uz šodienu Wood-Mizer ražo vairākas zāģlenšu sērijas, kas galvenokārt atšķiras pēc tērauda sakausējumiem, no kuriem tiek izgatavotas zāģlentes. Pateicoties zobu profilu, biezuma un garuma dažādām kombinācijām, Wood-Mizer var piedāvāt vairāk nekā 100 zāģlenšu variantus, no kuriem varat izvēlēties optimālāko zāģlenti gan cenas, gan koksnes sazāģēšanas kvalitātes ziņā. Plašāka informācija – apskatā Kā pareizi izvēlēties Wood-Mizer zāģlenti.

Wood-Mizer Eiropas rūpnīca gadā saražo simtiem tūkstošus metru zāģlenšu. Tā ir mūsdienīga ražotne, kas ir sertificēta saskaņā ar kvalitātes standartiem ISO 9001:2015. Šeit jūs varat doties video tūrē pa Wood-Mizer cehiem un uzzināt vairāk par zāģlenšu ražošanas posmiem.
Pievērsiet uzmanību tam, ka Wood-Mizer ražo zāģlentes, kas ir sametinātas gredzenā ar jebkuru garumu pēc pasūtījuma, uzņēmums dod garantiju metinātajai šuvei.

Wood-Mizer novēl jums veiksmīgu zāģēšanu un labu izmaksu ietaupījumu!


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizer preses centrs

Jūs esat atvēris pasaules līdera zāģlentu un iekārtu ražošanā, kompānijas Wood-Mizer, preses centra sadaļu.Šeit Jūs atradīsiet kompānijas jaunumus, aprakstus par iekārtu pielietošanu un video intervijas ar iekārtu īpašniekiem.

Katrs apraksts- tā ir biznesa ideja vai jauna pieeja, kura palīdzēs no cita skatu punkta palūkoties uz savu biznesu. Ja meklējat jaunas tehnoloģijas vai domājat par sava biznesa uzsākšanu kokapstrādē- Jūs esat nokļuvis pareizajā sadaļā.