Jaunumi

Kā sazāģēt koksni ar lentzāģmašīnu aukstā laikā

Wednesday, February 3, 2021

Kā sazāģēt koksni ar lentzāģmašīnu aukstā laikā

Lai arī cik barga nebūtu ziema, īstu zāģētāju sals nebiedē. Tālāk sniegti daži noderīgi padomi, kas palīdzēs tikt galā ar zāģēšanu ziemā, kad temperatūra pazeminās, bet baļķi sāk sasalt. Pievēršot uzmanību zāģmašīnas un zāģa pienācīgai apkopei, jūs varēsiet veiksmīgi strādāt ar mašīnu visu ziemu!

1. padoms: Izvēlieties zobu profilu ar mazāku satveršanas leņķi
Sasaluši vai daļēji sasaluši baļķi un sijas ir jāzāģē tāpat kā lapu koku cietā koksne. Vislabākais asmens sasalušai koksnei ir zāģis Wood-Mizer Turbo 7. Šajā profilā zobi ir augstāki, bet zobstarpas dziļākas, kas ļauj zāģim izvadīt vairāk zāģskaidu no zāģējuma, tāpēc uz sazāģētā dēļa virsmas paliek mazāk zāģskaidu.
Zāģis ar profilu Turbo 7 ir pieejams vairākos tērauda veidos un standarta izmēros:

•    DoubleHARD – 32x1,14 mm, 38x1,14 mm, 38x1,4mm
•    SilverTIP – 32x1,07 mm, 38x1,14 mm, 38x1,4 mm, 45x1,4 mm, 50x1,4 mm
•    BiMETAL – 32x1,07 mm, 38x1,4 mm

Ir arī citi Wood-Mizer zāģi, kas ir piemēroti darbam ziemas apstākļos. Tos ieteicams izmantot zāģēšanas iekārtās ar mazjaudas motoriem (zem 15 kW). Šiem zāģiem profilā satveršanas leņķis ir 4 vai 9 grādi, bet zāģa platums ir 32 mm.

2. padoms: Izmantojiet zāģus ar mazāku platumu
Šaurākiem asmeņiem ir mazāka pretestība, un tie spēj efektīvāk izvadīt sasalušās zāģskaidas. Ziemā centieties izmantot 32 mm platus zāģus, nevis 38 mm platus zāģus. Tas ir svarīgi arī zāģēšanas iekārtām ar mazjaudas motoriem.

3. padoms: Pievērsiet īpašu uzmanību daļēji sasalušiem baļķiem
Ziemas sākumā lielāka uzmanība ir jāpievērš baļķa ārējam slānim, jo tas sasalst pakāpeniski – virzienā no ārpuses uz serdi. Kad temperatūra pazeminās zem nulles, baļķi pāris garu nakšu laikā pilnībā sasalst, un zāģēšana vairs nerada īpašas problēmas. Pēc tam iestājas pavasaris un baļķi sāk atkust, atkal no mizas līdz serdei, kas ilgāk paliek sasalusi un ir cietāka. Tādējādi vissarežģītākais laiks zāģēšanai ir tad, kad baļķi ir tikai daļēji sasaluši, jo asmens iegriežas sasalušajā materiālā un iznāk to no tā. Taču arī šajā gadījumā ir iespējama veiksmīga sazāģēšana: ir vienkārši jāsamazina padeves ātrums, lai labāk kontrolētu katru zāģējumu, un jāmaina zobu iestatījums.

4. padoms: Pārbaudiet zāģa vadotnes
Ziemā biežāk pārbaudiet zāģa vadotnes un, ja tās ir kļuvušas vaļīgas, pievelciet vai nomainiet tās. Zāģis no iekšpuses nedrīkst nonākt saskarē ar zāģi balstošo rullīšu malām. Ir ļoti svarīgi, lai vadotnes būtu līdzeni noregulētas, nevis sagāztas uz augšu vai uz leju. Pārbaudei izmantojiet regulēšanas lineālu.

5. padoms: Mainiet vietām skriemeļu siksnas
Periodiski mainiet vietām siksnas uz zāģa piedziņas un vadošā skriemeļa, bet, ja siksnas ir nodilušas, nomainiet tās pret jaunām. Tas arī novērš zāģa saskari ar skriemeļu atlokiem.

6. padoms: Pārbaudiet zāģa rullīšu iestatījumu
Pa vadotni slīdošajam zāģa rullītim ir jānodrošina vienāda sprauga starp rullīša malu un zāģa iekšdaļu visā sava ceļa garumā. Tas nodrošinās zāģa stabilitāti zāģējumā. Zāģa rullīšu iestatīšana procedūra ir norādīta instrukcijā.7. padoms: Kontrolējiet zāģa nostiepumu
Zāģējot sasalušu koksni, ir svarīgi, lai zāģim būtu pietiekams nostiepums. Centieties izmantot pēc iespējas spēcīgāku nostiepumu. Pārbaudiet tā faktisko lielumu pēc nostiepuma indikatora.

8. padoms: Pārbaudiet piedziņas siksnu nostiepumu
Piedziņas siksnas nedrīkst būt pārāk spēcīgi vai, gluži pretēji, pārāk vaļīgi nostieptas. Tām ir jābūt ciešām un labā stāvoklī.

9. padoms: Nomainiet hidraulisko šķidrumu
Ja ziemā temperatūra ir zem -15°C, iesakām izmantot hidraulisko šķidrumu Mobil Aero HFA. Tas nodrošinās ātrāku hidrauliku un samazinās slodzi uz iekārtas elektrisko sistēmu. Kad temperatūra sāks paaugstināties un būs virs -15°C, iesakām atgriezties pie šķidruma, kas lietojams visos laikapstākļos. Mainot šķidrumu, pārliecinieties, ka visi hidrocilindri ir noslēgtā stāvoklī. Ja Jūs izmantojat hidrauliko eļļu Mobil DTE 10, Jums tā vairs nav jāmaina, lieliski darbojas visos laika apstākļos.


Biežāk uzdotie jautājumi

Jautājums: Cik ilgi drīkst zāģēt ar lentzāģi pirms tā uzasināšanas?  
Atbilde:
Sasalušus baļķus var uzskatīt par ļoti cietu koksni. Tāpēc zāģis iekārtā ir jāmaina ik pēc 1–2 nostrādātajām stundām vai pēc 6–8 baļķu sazāģēšanas, atkarībā no to izmēra un veida. Zāģus ir labāk mainīt biežāk, nevis zāģēt ar vienu zāģi, līdz zobi pilnībā notrulināsies un jau zaudēs formu, zobu gali noapaļosies. Ir jāizmanto arī mizotājs, lai no baļķiem noņemtu mizu un sasalušos netīrumus. Ja iespējams, baļķus uzglabājiet nevis uz zemes, bet gan virs zemes, uz rampas. Tas arī palīdz uzturēt baļķus tīrus, tādējādi pagarinot asmens kalpošanas laiku.

Jautājums: Vai ziemā zāģēšanas laikā ir jāizmanto ūdens pilienveida padeve uz asmeni?  
Atbilde:
Jā! Sasalušās zāģskaidas zāģēšanas laikā sasilst, pēc tam atkal sasalst un pielīp pie zāģa un dēļiem. Bet asmens ir jāuztur tīrā stāvoklī, jo pielipušas zāģskaidas samazina veiktspēju, laiku starp asināšanas reizēm un zāģa kopējo kalpošanas laiku. Parasti zāģa skalošanas ūdenim pievieno speciālo līdzekli LubeMizer®, Pine-Sol vai augu eļļas. Lai novērstu sasalšanu, ūdenim var pievienot tādus šķidrumus kā stikla tīrīšanas līdzeklis vai antifrīzs. Taču nekad nepievienojiet viegli uzliesmojošus vai videi kaitīgus šķidrumus, piemēram, dīzeļdegvielu.

Jautājums: Vai ziemā ir jāmaina zāģa asināšanas procedūra?  
Atbilde:
Kopumā nē. Galvenais, lai asināšanas rezultātā zāģa zobi kļūtu asi gan no priekšpuses, gan no aizmugures. Šim nolūkam asināšanas ciklu var veikt divas vai pat trīs reizes.

Jautājums: Vai zobi ir jāiestata katru reizi, kad tiek asināts zāģis?  
Atbilde:
Jā, mēs iesakām pēc katras asināšanas pārbaudīt zobu iestatījumu. Turklāt, zāģējot sasalušu koksni, ieteicams samazināt iestatīto vērtību vidēji par diviem punktiem saskaņā ar indikatora skalu.

Zāģēšana ziemā ir sarežģīts uzdevums jūsu lentzāģmašīnai. Uzturiet mašīnu labā stāvoklī, savlaicīgi veiciet tehnisko apkopi un regulēšanu. Wood-Mizer asmeņi lieliski tiek galā ar zāģēšanu ziemā, un arī jūs tiksiet galā ar šo uzdevumu. Ievērojiet šos padomus aukstā laikā, un jūs viegli varēsiet sazāģēt sasalušu koksni visā ziemas sezonas laikā.Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizer preses centrs

Jūs esat atvēris pasaules līdera zāģlentu un iekārtu ražošanā, kompānijas Wood-Mizer, preses centra sadaļu.Šeit Jūs atradīsiet kompānijas jaunumus, aprakstus par iekārtu pielietošanu un video intervijas ar iekārtu īpašniekiem.

Katrs apraksts- tā ir biznesa ideja vai jauna pieeja, kura palīdzēs no cita skatu punkta palūkoties uz savu biznesu. Ja meklējat jaunas tehnoloģijas vai domājat par sava biznesa uzsākšanu kokapstrādē- Jūs esat nokļuvis pareizajā sadaļā.