Jaunumi

Kā pārvadājamais gateris saudzē mežu un vidi

Wednesday, January 5, 2022

Kā pārvadājamais gateris saudzē mežu un vidi

Trīs mobilās kokzāģētavas ekoloģiskās priekšrocības, par kurām varbūt nezinājāt.

70. gadu beigās diviem amerikāņu inženieriem izgudrotājiem ienāca prātā vienkārša doma: kā būtu, ja mēs varētu aizvest gateri pie baļķiem, nevis otrādi? Iespēja ietaupīt uz baļķu pārvadāšanas rēķina šķita tik acīmredzama, ka Dons Laskovskis un Dans Tekulve savā garāžā sāka darbu pie šāda gatera konstruēšanas, veltot šīm projektam visu brīvo laiku. Viņi izveidoja vairākus prototipus, līdz beidzot, pēc četrus gadus ilgiem meklējumiem un izmēģinājumiem, viņiem izdevās izgatavot patiesi mobilu gateri, kas bija viegls, cenas ziņā pieejams gandrīz katram zemniekam un patiešām labi zāģēja koksni. 1982. gadā viņi nodibināja uzņēmumu „Wood-Mizer” ar devīzi „From Forest to Final Form”, ko var tulkot kā „No meža — uzreiz gatavā produkcija”.

1. Mobilitātes ekoloģiskās priekšrocības

Ja atvedat gateri uz vietu, kur ir sagatavoti baļķi, jums vajag mazāk kravas automobiļu braucienu, lai transportētu koksni. Tas nozīmē, ka samazinās degvielas patēriņš un ogļskābās gāzes izplūde, kā arī zāģmateriālu ražošanas kaitīgā ietekme uz vidi.80. gados „Wood-Mizer” pārvadājamie gateri bija pilnīgi jauna prece tirgū, tāpēc līdz ar to parādīšanos pēkšņi izveidojās jauna nozare. Tagad mobilie zāģeri varēja braukt no viena klienta pie nākamā un efektīvi un lēti sazāģēt jebkādu, pat ļoti mazu, baļķu daudzumu tieši uz vietas pie pasūtītāja. Agrāk bija nerentabli sazāģēt pāris baļķu: dārgi vest uz lielo kokzāģētavu, kā arī neizdevīgi lielam gaterim ņemties ar sīkiem pasūtījumiem. Tāpēc pat labus baļķus vienkārši saskaldīja malkā. Tagad, izmantojot mobilo gateri, šie baļķi tiek pārvērsti par vērtīgiem zāģmateriāliem un koksnes izstrādājumiem.

2. Šauro lentzāģu ekoloģiskās priekšrocības

„Wood-Mizer” panākumus mobilā gatera izstrādē noteica viens vienīgs faktors — „Wood-Mizer” izmantoja šauru lentzāģi ar plānu zāģējumu. Tradicionāli kokzāģēšanas rūpniecībā tika uzskatīts, ka lielāks ir labāks, jo platāks lentzāģa asmens var zāģēt ātrāk. Tomēr šaurs lentzāģis — tikai 1,5 mm biezs un ar aptuveni 2 mm biezu griezumu — veido minimālu zāģskaidu apjomu no katra zāģējuma salīdzinājumā ar ripzāģu asmeņiem, kas ir 6 mm biezi, vai platajiem lentzāģiem, kuru biezums ir 3 līdz 4 mm. Tādējādi ar „Wood-Mizer” asmeņiem zāģeri no katra baļķa iegūst vairāk dēļu un mazāk zāģskaidu. Atkarībā no baļķu izmēriem kopējais koksnes produkcijas daudzums var sasniegt 80 %, nevis 50–60 % kā parastajiem platajiem lentzāģiem. Plānās zāģēšanas tehnoloģija ļauj ietaupīt izejmateriālus, jo tādu pašu zāģmateriālu apjomu var saražot no mazāka skaita baļķu.
 


„Ievērojami lielākais produkcijas iznākums ar šauro lentzāģu mašīnām ir nepārspējams un ļauj mums būt ļoti konkurētspējīgiem katru dienu,” saka zāģmateriālu ražotājs no ASV Maiks Džanks. „Mēs iegūstam tādu pašu zāģmateriālu daudzumu kā iepriekš [kad zāģējām ar ripzāģiem], bet izmantojam par 25 % mazāk koksnes un izejmateriālu, kas savukārt samazina kopējās transportēšanas izmaksas.”

Palešu ražotājs no Serbijas Zorans Jakovļevičs norāda, ka pēc pārejas uz „Wood-Mizer” kokzāģētavām viņš no katra koksnes kubikmetra papildus iegūst 5 paletes.

3. Enerģijas taupīšanas ekoloģiskās priekšrocības

„Wood-Mizer” lentzāģmašīnas sniedz priekšrocības ne tikai vienā vai divās jomās. Tās nodrošina visaptverošu līdzekļu ietaupījumu no dažādiem aspektiem. Tās samazina daudzas ekspluatācijas izmaksas, tostarp enerģijas patēriņu, kas bieži netiek ņemts vērā, ieguldot līdzekļus jaunās iekārtās. Plānākie „Wood-Mizer” lentzāģi darbojas ar mazāk jaudīgiem motoriem un tādējādi samazina elektroenerģijas izmaksas salīdzinājumā ar citiem zāģēšanas paņēmieniem. Turklāt paši šaurie asmeņi ir lētāki, jo tajos ir mazāk metāla nekā platajos lentzāģos. Šauros zāģus ir vieglāk mainīt un kopt. „Wood-Mizer” asmeņu asināšanu var veikt pēc minimālas apmācības, savukārt platajiem lentzāģiem ir vajadzīgi asināšanas speciālista pakalpojumi.Pārvadājamie gateri — jauna nozare un dzīvesveids

Pēdējos 40 gados aptuveni 100 tūkstoši „Wood-Mizer” gateru ir pārdoti vairāk nekā 100 valstīs, jo koksnes lentzāģēšanas nišas nozare nepārtraukti auga. Daudzi, kam iepriekš bija ierobežotas uzņēmējdarbības dažādošanas iespējas, ir sekmīgi izveidojuši jaunu karjeru kokzāģēšanas jomā. Lauksaimnieki, viensētu īpašnieki, mobilie zāģeri, arboristi, mēbeļgaldnieki, kokgriezēji, dabas parki un slaveni mežizstrādes uzņēmumi — ir neskaitāmi piemēri, kā ļaudis sekmīgi integrē „Wood-Mizer” gateri savā darbā un dzīvesveidā. Daudzi uzskata, ka gateris ļauj viņiem sākt jaunu uzņēmējdarbību, dzīvot patstāvīgāk un būt ciešāk saistītiem ar vidi — visus šos nemateriālos aktīvus palīdz iegūt mobilais gateris.

Autobusa šoferis Pāvels Kadlecs no Čehijas stāsta, ka viņa dzīve mainījās uz labo pusi, kad viņš nolēma nopirkt kokzāģētavu un piedāvāja zāģēšanas pakalpojumus uz vietas. Viņam patīk strādāt paša noteiktā ritmā, viņš zina, ka darbs, ko viņš dara, ir vajadzīgs ļaudīm, un lepojas ar savu izstrādājumu augsto kvalitāti. „Tagad es esmu pats sev priekšnieks,” viņš saka.Zemnieks Aigars Tūsis no Igaunijas norāda: „Kad ir pašam sava kokzāģētava, jūs citādi skatāties uz dzīvi.”

Turklāt šķiet, ka gateri uzlabo sociālo saskarsmi laukos. Anna de Gvidi no Itālijas, kas vada palešu ražošanas uzņēmumu, stāsta: „Kokzāģētava ir labākais rīks, kā atrast draugus. Katru dienu mēs tiekamies ar jauniem klientiem, kas kļūst par mūsu draugiem.”

„„Wood-Mizer” neapšaubāmi ir labākais ieguldījums, ko esam veikuši saimniecībā,” saka lauksaimnieks Deivids Veilers no ASV. „6 gados mašīna ir vairāk nekā seškārtīgi atpelnījusi sākotnējos ieguldījumus. Tas mums ļāva palielināt mūsu aktīvu vērtību, kā arī izveidot ienesīgu uzņēmumu uz mūsu zemes, tomēr nenodarbojoties ar tradicionālo lauksaimniecību.”Lentzāģmašīnas aprites ekonomikā

„Wood-Mizer” gateri parasti ir mazu un vidēju uzņēmu pamats, kuri zāģē vietējo koksni vietējiem pircējiem un algo vietējos strādniekus. Šis ir lielisks ilgtspējīgas attīstības piemērs vietējā līmenī, kas pozitīvi ietekmē reģiona vai valsts ekonomiku kopumā. Šis uzņēmējdarbības modelis ir tieši tas, ko analītiķi ir prognozējuši daudzus gadus: mazāki uzņēmumi augs ātrāk un efektīvāk, reaģējot uz tirgus vajadzībām un ieviešot jaunas tehnoloģijas. Eksperti to mēdz dēvēt par aprites ekonomiku, kad samazinās izejvielu apjoms un nav atkritumu. Lai saglabātu vidi un veicinātu inovācijas uzņēmējdarbībā, ir ļoti svarīgi atbalstīt uzņēmumus šī modeļa ieviešanā. Mazu uzņēmumu panākumi ar „Wood-Mizer” lentzāģmašīnām apliecina, ka pāreja no teorijas uz praksi ir iespējama un notiek jau tagad.***
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizer preses centrs

Jūs esat atvēris pasaules līdera zāģlentu un iekārtu ražošanā, kompānijas Wood-Mizer, preses centra sadaļu.Šeit Jūs atradīsiet kompānijas jaunumus, aprakstus par iekārtu pielietošanu un video intervijas ar iekārtu īpašniekiem.

Katrs apraksts- tā ir biznesa ideja vai jauna pieeja, kura palīdzēs no cita skatu punkta palūkoties uz savu biznesu. Ja meklējat jaunas tehnoloģijas vai domājat par sava biznesa uzsākšanu kokapstrādē- Jūs esat nokļuvis pareizajā sadaļā.