Jaunumi

Kā ražo koka mēbeles Lejassaksijā, Vācijā

Thursday, June 1, 2023

Kā ražo koka mēbeles Lejassaksijā, Vācijā

Resnie baļķi ir lēti, taču ar tiem ir grūti strādāt, un tikai daži spēj tos apstrādāt. Tomēr šīs grūtības neapturēja Janu Nartenu, jaunu kokapstrādes meistaru no Vācijas, kurš zāģē baļķus ar lielu diametru un izgatavo unikālas koka mēbeles.

Autors: Fridrihs Halvegs

Tieši pie ieejas Jana Nartena galdniecības darbnīcā, kas atrodas mazā, labiekārtotā Stemmen ciematā Rotenburgas pie Vūmes rajonā, stāv iespaidīga, glīti sakrauta izturīgu ozolkoka dēļu kaudze. Jans Nartens, izskatīgs, 37 gadus vecs vīrietis, ar draudzīgu smaidu sejā sagaida savus klientus, kuri no šī uzņēmuma saņem ko vairāk nekā tikai koka izstrādājumus.Jans jau pašā sākumā saprata, ka par lieliem baļķiem interesējas tikai daži. To transportēšana ir pārāk sarežģīta, turpmākā sazāģēšana ir pārāk darbietilpīga. Taču idejai par tādu baļķu apstrādi, kuru diametrs ir 140 cm un svars vairākas tonnas, ir divas lielas priekšrocības: šādus baļķus ir salīdzinoši lēti iegādāties, un no tiem var izgatavot izcilus izstrādājumus ar augstu pievienoto vērtību.

Taču sāksim no sākuma.Pēc studijām Jans 20 gadu vecumā sāka strādāt par apakšuzņēmēju dažādos uzņēmumos, galvenokārt montāžas darbos. Tajā laikā viņš daudz ko iemācījās. Taču gadu gaitā ideja par sava biznesa uzsākšanu viņu noveda pie kokapstrādes tās skaistākajā formā.

Kāds skolas draugs, kurš tagad strādā par mežsargu, reiz teica Janam: „Zini, ja es uzcelšu sev māju, tu man uztaisīsi virtuvi no alkšņa.” Tā bija parasta divu draugu saruna pie alus kausa, taču tēma turpināja aktualizēties, un kādu dienu draugi nolēma: ir pienācis laiks! Taisām virtuvi no alkšņa koksnes, kuru sagatavosim paši!  

Pirmais solis bija atrast piemērotu zāģēšanas iekārtu. Risinājums tika rasts no YouTube videoklipa par Wood-Mizer LT20 lentzāģmašīnu.

2015. gadā Jans iegādājās šīs iekārtas elektrisko versiju un ar pieaugošu entuziasmu sāka ražot zāģmateriālus mēbeļu izgatavošanai savā uzņēmumā. Uzticamais iekrāvējs pārvieto smagos baļķus. Svaigi sazāģētais materiāls vispirms tiek kaltēts gaisā un pēc tam tiek novietots uz četrām lielām, zemām kravas piekabēm, kas ir savienotas ar biogāzes iekārtu pilnīgai izkaltēšanai.Nartens savā uzņēmumā ražo jebkādas mēbeles pēc pasūtījuma – sākot ar televizora galdiņiem, beidzot ar skapjiem viesistabai un virtuvei. Viņa klienti ir pilnībā iesaistīti projektēšanā. Tiek apspriesta katra detaļa. Pasūtītājs nosaka ne tikai modeli, bet arī koksni, no kuras tiks izgatavots skapis, galds vai gulta. Var pat izmantot koksni no sava dārza. Jana Nartena entuziasms ir lipīgs, un attiecības starp klientu, galdnieku un izstrādājumu veidojas attiecīgi.

Vēl pavisam nesen lielas, izturīgas galda virsmas ar dabīgām malām, ko klāja miza, tika rūpīgi izzāģētas no vareniem stumbriem un pēc 26 stundu žāvēšanas un vairāku dienu darba tika noslīpētas līdz perfektam gludumam uz tausti, izmantojot motorzāģi un parketa slīpmašīnu. Taču kopš 2021. gada šis darbs tiek veikts ar Jana Nartena jauno zāģēšanas iekārtu. Tā ir Wood-Mizer LX250, ar kuru var sazāģēt biezus dēļus ar platumu līdz 140 cm.

Vēl viena iekārta – MB200 SlabMizer noslīpē un izlīdzina lielas koka virsmas ar platumu līdz 142 cm. Tad iekrāvējs novieto vairākas tonnas smagos baļķus uz LX250 zemā zāģēšanas statņa, uz kura zāģgalva ar lielu atveri virzās pa divām sliedēm. Iekārta LX250 sazāģē resnus baļķus tīros dēļos bez īpašas fiziskas piepūles. Operators praktiski izmanto četrus pirkstus, lai vadītu kursorsviru un potenciometru. Pēc tam virsma tiek noslīpēta vienā darbībā ar SlabMizer.Pēdējie pieskārieni neaizņem daudz laika. Sava uzņēmuma telpās Jans Nartens zina katra dēļa izcelsmi. Pēc pasūtītāja pieprasījuma attiecīgās koordinātas var iededzināt ar lāzeru uz mēbelēm, kas izgatavotas no šīs koksnes. Ar viedtālruni rokās klienti var apmeklēt vietu, kur viņu gulta, galds vai virtuve kādreiz bija koks. Klientiem ļoti patīk šis papildu pakalpojums. Vēl viens svarīgs izejmateriāls ir koksnes atkritumi, kas radušies, nojaucot pildrežģu mājas, senus koka tiltus un citas vecas būves.

Zāģēšanas iekārta LT20, kas ar savām nedārgajām šaurajām zāģlentēm veic plānu iezāģējumu un tādējādi saražo vairāk dēļu, radot mazāk zāģskaidu, ir pierādījusi savu vērtību. Rīkojoties ar vērtīgiem koksnes atkritumiem, Nartenu var salīdzināt ar labu pavāru. Tiek izmantots pilnīgi viss! Gandrīz visi atgriezumi un zāģskaidas tiek pārstrādātas. Tos var atrast unikālā lauku stila spoguļa rāmī vai epoksīda sveķu darbvirsmā. Sarežģītajā darbā, kas nepiedod nevienu kļūdu, tikai nevainojamā izpildījumā tiek sasniegta cena augstajā četrciparu diapazonā. Turklāt Jans rūpīgi seko tam, lai koksne ne pilnībā iegrimtu sveķos, bet gan paliktu sataustāma ar savu struktūru. Tas ir ļoti īpašs efekts, kas ir patīkami pamanāms uz tausti.

Nartenam galds nav tikai galds, bet gan mēbele, kas pulcē cilvēkus, lai kopā paēstu, uzspēlētu kādu spēli un pavadītu laiku. Viņa veidotās guļamistabas ir labklājības oāzes no ozola, alkšņa un ciedra. Gultas ir pilnībā izgatavotas no koka un nesatur metālu, līdz pat rāmja ieliktņiem – bez skrūvēm, bez sliedēm, bez skavām. Šī filozofija caurvij visus viņa darbus. Tāpēc estētika un kvalitāte vienmēr ir viņa uzmanības centrā.
Panākumi pierāda, ka viņam ir taisnība.

Uzņēmuma izstādes telpas atrodas ne tikai pagalmā, bet dažkārt pat Nartena mājā. Iepriekš tas šķita trūkums, taču tagad tas ir kļuvis par atšķirīgu iezīmi. Šī atvērtība, radošā daudzpusība un mīlestība pret savu darbu rada uzticēšanos, kas atšķir Jana Nartena galdniecības darbnīcu no citiem uzņēmumiem. Un tas arī izskaidro viņa uzņēmuma saukli: „Vairāk kā tikai koks.”


***
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizer preses centrs

Jūs esat atvēris pasaules līdera zāģlentu un iekārtu ražošanā, kompānijas Wood-Mizer, preses centra sadaļu.Šeit Jūs atradīsiet kompānijas jaunumus, aprakstus par iekārtu pielietošanu un video intervijas ar iekārtu īpašniekiem.

Katrs apraksts- tā ir biznesa ideja vai jauna pieeja, kura palīdzēs no cita skatu punkta palūkoties uz savu biznesu. Ja meklējat jaunas tehnoloģijas vai domājat par sava biznesa uzsākšanu kokapstrādē- Jūs esat nokļuvis pareizajā sadaļā.